Szukając w sieciówkach wygodnych spodni czy koszuli na wielkie wyjście często napotykamy się na naprawdę piękne torebki w często nierozsądnych cenach. Wydawałoby się, że droższe torby będą solidne, trwałe i wykonane z materiału wysokiej jakości. Niestety wcale tak nie jest!
Nie stać Cię na tanie rzeczy!
To nie ilość, a jakość jest najważniejsza. Lepiej wybrać jedną torbę, która niezawodnie sprawdzi się przez wiele lat, niż co rok wymieniać zamek i co rusz oddawać torbę do naprawy, prawda? Piękne i modne torby z sieciówek niekoniecznie są torbami wysokiej jakości, które przetrwają próbę czasu. Zdarzyło Ci się, że „naturalna skóra” torby starła się, jak skaj, pasek od torby odpadł, a zamek cały czas się zacinał? Pewnie nie raz! Mi niestety też, dlatego stwierdziłam, że w skończę z rzeczami niskiej jakości i to był naprawdę świetny wybór!
To wcale nie skóra
Naturalna skóra, eko skóra czy może skaj? Jak poznać, z czego wykonana jest nasza torebka? Pobawmy się w Sherlocka!
Skaj to tkanina wykonana z PCW czyli polichlorku winylu naniesionego na siatkę poliestrową, więc z naturalną skórą nie ma nic wspólnego. Jest to materiał nieprzepuszczalny, można go łatwo zmywać, ale nie jest wytrzymały. Ponadto jest prawie dwukrotnie tańszy od ekoskóry, dlatego tak często stosuje się go w galanterii ”skórzanej” czy do obicia „skórzanych” mebli. Materiał dość szybko się niszczy i przeciera, zarówno na torebkach, które wybrałam, jak i na mojej „skórzanej” kurtce.
A czym jest ekoskóra? To poliuretan na sztucznej lub bawełnianej siatce – tkanina lekko przepuszczalna, miła w dotyku, miękka oraz wytrzymała. Jej faktura imituje naturalną skórę, więc tu podobieństwo do oryginału jest naprawdę duże. Jak więc rozróżnić oba te materiały? Najczyściej rozróżnia się je po spodniej warstwie, ponieważ jest to najłatwiejsze. Niestety w gotowej torebce nie mamy możliwości sprawdzenia spodniej warstwy skóry. Jak więc ocenić czy mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości i czy na pewno naturalna skóra to dobry wybór?
Naturalna skóra to nic innego jak skóra pochodzenia zwierzęcego, najczęściej mowa o skórze bydlęcej. Ma ona charakterystyczny wygląd, fakturę, a nawet zapach, którego nie da się pomylić z ekoskórą. W przypadku jednych firm zwierzęta są chowane tylko do tego jednego celu, a w innych pozyskiwanie skóry jest efektem uboju rzeźnego. Choć spora część osób sięga coraz częściej po produkty ze skóry ekologicznej, to nadal wielu wybiera skórę naturalną, doceniając jej atuty oraz wytrzymałość, którą cieszyli się już ludzie prehistoryczni.
Brak dbałości o szczegóły
Też to widzisz? Czy tak powinna wyglądać dobrze wykonana torebka? Na pewno nie! Od razu widać, że jest to produkt niedoskonały, tworzony maszynowo – czyli najczęściej niskiej jakości. Niestety ja zdecydowałam się na taką torbę, ale już po kilku miesiącach zauważyłam pęknięcia na krótkim pasku, a długi już odrywa się od torby. No cóż – torebka bez małych napraw, nie nadaje się już do noszenia. Nie tego oczekiwałam kupując torebkę, a Ty?
Karabińczyki i paski
O tym już wspomniałam w poprzednim wpisie dotyczącym torebek. Jeśli w torebce nosisz dosłownie wszystko – od młotków (jak ja) do codziennych zakupów, to koniecznie wybierz tę z solidnym paskiem. Karabińczyki, na których trzyma się pasek nie są trwałe i na pewno nie wytrzymają próby czasu. Niestety najczęściej zerwany karabińczyk nie jest podstawą do reklamacji, więc takie uszkodzenie musicie naprawić na własną rękę.
A Wy, na co zwracacie uwagę, wybierając torebkę dla siebie? Kupujecie torebki z ekoskóry w sieciówkach czy wybieracie torby z naturalnej skóry wysokiej jakości?
Czekam na Wasze komentarze!
No komentarze