Czym różni się portfel od portmonetki?

autor: - stycznia 21, 2021

Zastanawiałyście się kiedyś, czym różni się portfel od portmonetki? Ostatnio mąż zadał mi to pytanie i przyznałam mu - nie wiem, ale się dowiem! 

Dziś dotkniemy nieco męskiego świata, ale nie za mocno, żeby nie ubrudzić się smarem i cementem - wiadomo. We wpisie pomagał mi mąż, który, mam nadzieję, będzie robił to częściej!

Choć rozbieżności nie jest zbyt wiele, a słowa te używane są zamienne (nawet słowniki wskazują je jako swoje synonimy), istnieje kilka cech, na które warto zwrócić uwagę, żeby zauważyć, że kilka ich szczegółów jest od siebie innych.


Jak powstał portfel?

Dzisiaj wstęp trochę bardziej oficjalnie, jednak jak zwykle nie może obejść się bez przywitania! Już wiecie, że moda to moje drugie imię – nie mogę oprzeć się od zdobywania wiedzy na jej temat i stale staram się poszerzać swoje horyzonty. Dzisiaj chciałam skupić się na przedmiocie, z którym styczność ma każdy, codziennie (dosłownie!). Mowa o portfelu, czy, jak niektórzy to nazywają, portmonetce. Choć słowa te używane są zamiennie, nie jest to jeden i ten sam przedmiot, ale zanim przejdziemy do szczegółów, skupmy się na tym, jaka jest jego historia.

Warto zwrócić uwagę na to, że nazwa „portmonetka” powstała jako pierwsza i pochodzi od francuskich słów porter, czyli „nosić” i monnaie - „moneta”. Oznacza więc nic innego, niż przedmiot, w którym nosi się monety. Mimo to samo pochodzenie portfela (czy inaczej właśnie portmonetki) nie pochodzi z Francji, a starożytnej Grecji. Jego początki spokojnie można zrównać z  początkami torebki – w końcu pochodzą od tego samego przodka, czyli małej, materiałowej lub skórzanej sakwy, w której ubodzy nosili cały swój dobytek i niezbędne pożywienie. Monety w Grecji pojawiły się dopiero w VII wieku przed naszą erą i właśnie wtedy pojawiły się pierwsze woreczki, służące do ich przechowywania. W znanej nam z dzisiejszych czasów formie pojawił się po raz pierwszy w czasach renesansu, gdy w XVII wieku (po wprowadzeniu waluty papierowej) środki płatnicze zaczęły wymagać innego sposobu przechowywania – woreczki były już zupełnie niepraktyczne. By przechowywane w nich pieniądze były, jak najlepiej chronione, portfele tworzono z trwałych materiałów, takich jak skóra bydlęca, lub końska.


Czym różni się portfel od portmonetki?

Na samym początku warto obalić jeden z przedziwnych mitów, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Niektórzy twierdzą, że portmonetki to nic, jak kobiece portfele – zachodzi tu do następującej analogii: portfel dla mężczyzn portmonetka dla kobiet. Nic bardziej mylnego! Oba przedmioty posiadają swoje męskie i damskie odpowiedniki, dlatego nie można stwierdzić, że to zdanie na temat tych przedmiotów jest prawdziwe. Ich główna (prawdziwa!) różnica objawia się w ich zastosowaniu i funkcji. Oczywiście – obydwa służą do przetrzymywania pieniędzy, jednak występują między nimi niewielkie różnice.


Portfele posiadają o wiele więcej przegródek i kieszeni – przede wszystkim przeznaczonych do przetrzymywania banknotów, kart i wizytówek. Zazwyczaj są też dużo większe od portmonetek, dlatego można włożyć w nie większą sumę pieniędzy. Portmonetka może wydawać się bardziej kobieca głównie ze względu na to, że znacznie częściej widuje się ją właśnie u pań – to one zazwyczaj z niej korzystają, utrzymując swoje oszczędności w całkowitym porządku i nosząc przy sobie bilony, czy inne drobne przedmioty. Główna różnica pomiędzy portfelem i portmonetką występuje w ich wyglądzie, ten pierwszy jest zdecydowanie większy i można zmieścić w nim więcej pieniędzy, drugi zaś wydaje się bardziej delikatny i drobny. Do pomyłek pomiędzy nazewnictwem jest tak dużo, dlatego, że coraz częściej funkcje obydwu tych przedmiotów są ze sobą łączone, tworząc swoistą, dobrze funkcjonalną hybrydę.

Zobacz inne wpisy na blogu

0 komentarze

Podoba Ci się ten wpis? Zostaw po sobie komentarz!


Marcelina Knapik

Uwielbiasz nowinki modowe? Jesteś na bieżąco z najnowszymi trendami modowymi? Doskonale trafiłaś! Passion in the Fashion to stylizacje na co dzień, modne inspiracje i praktyczne poradniki! Czy to najpopularniejszy blog modowo-urodowy?

Sama się przekonaj!