Jak zadbać o srebrną biżuterię?

autor: - lipca 10, 2019

Chyba każda z nas ma w domu stosy srebrnej biżuterii – jest po prostu śliczna i pasuje na prawie każdą okazję i do wszystkiego! Żeby nasze srebrne błyskotki zawsze wyglądały dobrze, trzeba o nie odpowiednio dbać i pielęgnować we właściwy sposób. Bez tego może szybko ulec zniszczeniu, przez co grozi jej nie tylko gorszy wygląd, ale też nieodpowiednia funkcjonalność, lub wręcz jej brak. Czy wiesz, jak zadbać o swoją srebrną biżuterię?


Podstawy dbania o biżuterię

Pomijając to, że srebrna biżuteria powinna być regularnie czyszczona, istnieje kilka czynników, które mają wpływ na jej ogólny stan (między innymi na to, jak prędko niszczeje). Bardzo ważną sprawą jest odpowiednie przechowywanie biżuterii, o czym często zapomina każdy jej właściciel. Bez tego wszystkie inne środki zachowane przy dbaniu o biżuterię zdają się nieskuteczne, ponieważ biżuteria przechowywana w zły sposób jest narażona na różnorodne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli w swojej kolekcji masz wiele rodzajów srebrnej biżuterii, zadbaj o to, że żadna nie miała ze sobą bezpośredniej styczności – każdą sztukę należy przechowywać osobno, inaczej może dojść do różnego rodzaju uszkodzeń. Właśnie dlatego warto mieć kilka specjalnie przeznaczonych do tego szkatułek, dzięki którym z łatwością oddzielisz od siebie poszczególne sztuki błyskotek i uporządkujesz je wedle własnego uznania.

Znaczenie ma nie tylko to, jak przechowujesz swoją srebrną biżuterię, ale też gdzie konkretnie. Mowa tu o materiale, z którego została wykonana dana szkatułka – nie może być szklana, lub metalowa z powodu reakcji, jakie zachodzą pomiędzy tymi surowcami a srebrem. Takie zestawienie może mieć negatywny wpływ nie tylko na biżuterię, ale też na sam pojemnik, co wspólnie daje skutki, których każdy wolałby uniknąć. Zepsuta biżuteria i szkatułka nie jest czymś, co powinno się trzymać w domu. 


 Czyszczenie srebrnej biżuterii

Srebrna biżuteria produkowana w dzisiejszych czasach posiada około 92,5% srebra w swoim składzie (resztę stanowi miedź lub inne związki chemiczne), oznacza to tyle, że jest narażona na uszkodzenia, powstałe w naturalny sposób. W większości przypadków materiał, z którego jest wykonana biżuteria, ulega utlenieniu, przez co lekko czarnieje i traci na swojej atrakcyjności, wyglądając na znacznie postarzoną i zużytą. Żeby móc ustalić odpowiedni sposób czyszczenia biżuterii, należy sprawdzić, w jaki sposób została wykończona. 


Przy czyszczeniu srebrnej biżuterii warto korzystać z bardzo delikatnych środków, tak, żeby mieć pewność, że materiał, z którego została wykonana, nie ulegnie zniszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest płyn do mycia naczyń, zmieszany z dużą ilością wody (przed jego użyciem należy upewnić się, że nie ma w składzie kwasu cytrynowego, który ma zły wpływ na srebro). Biżuterię należy wypłukać w odpowiednio przygotowanym roztworze, a następnie wysuszyć za pomocą szmatki do czyszczenia srebra. W przypadku mycia srebrnej biżuterii nie warto eksperymentować i próbować nowych niesprawdzonych sposobów ani zbyt mocnych mieszanek.

Chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak zadbać o srebrną biżuterię? A może chcesz nie wiesz, jak czyścić srebro? Koniecznie czytaj wpis w Silveris!

A Wy, jak dbacie o srebrną biżuterię? 

Zobacz inne wpisy na blogu

0 komentarze

Podoba Ci się ten wpis? Zostaw po sobie komentarz!


Marcelina Knapik

Uwielbiasz nowinki modowe? Jesteś na bieżąco z najnowszymi trendami modowymi? Doskonale trafiłaś! Passion in the Fashion to stylizacje na co dzień, modne inspiracje i praktyczne poradniki! Czy to najpopularniejszy blog modowo-urodowy?

Sama się przekonaj!