Jak wyczyścić skórzany portfel?

autor: - lutego 18, 2020

Twój portfel traci blask? Chciałbyś, żeby wyglądał jak nowy? Brakuje charakterystycznego połysku, a jedyne co przykuwa uwagę to zarysowania i wygięte krawędzie? Możesz w prosty sposób odmienić wygląd portfela! 


Wpływ codziennego użytkowania

Skóra jest wytrzymałym materiałem, lecz podczas codziennego użytkowania traci swój charakterystyczny blask oraz powoli ulega zniszczeniu. W ciągu dnia wielokrotnie sięgasz po portfel. Gdy go wyciągasz z ciasnej kieszeni jeansów, sprawiasz, że się wyciera. Poważnym problemem są również rysy powstające podczas przechowywania portfela razem z kluczami. Takie uszkodzenia mogą być trwałe! 

Rozpocznij od usunięcia zabrudzeń

Zacznij od usunięcia zabrudzeń miękką szmatką nawilżoną ciepłą wodą z dodatkiem octu i zostaw do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Nigdy na grzejniku! Uporczywe plamy z tłuszczu usuniesz za pomocą roztworu terpentyny z dodatkiem ubitego białka jajek. Najłatwiej usunąć świeże plamy, dlatego regularnie dbaj o portfel.


Podstawowa pielęgnacja

Po wyschnięciu warto poddać portfel konserwacji. Podobnie jak w przypadku innych wyrobów skórzanych najważniejsze jest natłuszczanie, ponieważ zapobiega powstawaniu pęknięć. Delikatne materiały można pielęgnować za pomocą niewielkiej ilości pasty lub kremu do wyrobów skórzanych. Portfele ze skóry lakierowanej należy natłuszczać oliwą z oliwek. Następnie ostrożnie polerować do uzyskania połysku. Pamiętaj, że skóra jest materiałem naturalnym, dlatego posiada przebarwienia i nierówności. To jej unikalne cechy, nie staraj się ich usunąć na siłę.


Czy możliwe jest odnowienie starego, zużytego portfela?

„Niestety, pomimo że skóra jest wytrzymałym materiałem, ma swoje granice. Niektóre plamy są niemożliwe do usunięcia, na przykład z soli lub atramentu, ponieważ wchłaniają się do wewnętrznych warstw skóry” - komentują kaletnicy.

Z tego powodu należy o portfel dbać regularnie. Jeżeli powierzchnia jest mocno wytarta i wyblakła, użyj specjalnej farby do renowacji skóry licowej. Dobierz odpowiedni kolor do swojego portfela, a odzyska dawny blask. 

Na wyraźne pęknięcia i zarysowania jest również metoda. Zainwestuj w specjalną farbę tonizującą do skór. Preparat wypełni wgłębienia i sprawi, że portfel będzie znowu gładki i estetyczny. 

Zobacz inne wpisy na blogu

0 komentarze

Podoba Ci się ten wpis? Zostaw po sobie komentarz!


Marcelina Knapik

Uwielbiasz nowinki modowe? Jesteś na bieżąco z najnowszymi trendami modowymi? Doskonale trafiłaś! Passion in the Fashion to stylizacje na co dzień, modne inspiracje i praktyczne poradniki! Czy to najpopularniejszy blog modowo-urodowy?

Sama się przekonaj!