Tarcze i maty do strzelania – niezbędne wyposażenie łucznicze? Podpowiadamy początkującym co warto kupić!

autor: - września 30, 2021

Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę i jesteś w trakcie kompletowania swojego wymarzonego zestawu łuczniczego? Dobrze, że tu trafiłeś! Opowiemy Ci o przedmiotach, które mogą się przydać podczas nauki strzelania z łuku i posłużą na wiele długich lat użytkowania. Korzystają z nich nie tylko miłośnicy łucznictwa, ale także zawodowcy.Strzelaj zawsze w sam środek!

Pierwsze co kojarzy się z łucznictwem to tarcze strzelnicze. Oferowanych jest wiele modeli, zróżnicowanych pod względem rozmiaru i rozmieszczenia pól z punktami. Jeśli szukasz tarczy dla osób początkujących, to warto kierować się zgodnością ze standardami FITA. Są najczęściej wykorzystywane na zawodach sportowych i składają się z dziesięciu okręgów w pięciu kolorach.

Tarcze typu Field idealnie sprawdzą się w terenie! Ich żółty środek mocno rzuca się w oczy, a czarne okręgi nie odwracają uwagi. Są stosowane głównie w trakcie zawodów terenowych. Chcąc trenować na otwartej przestrzeni, dobrym wyborem będą także tarcze koreańskie. Sprawdzają się świetnie do strzelania z dużej odległości.

Chcesz poczuć się jak na prawdziwym polowaniu? Nie ma problemu! Tarcze 2D z wizerunkami zwierząt cieszą się sporym zainteresowaniem w środowisku myśliwskim. Najczęściej wykonywane są z papieru i mają atesty Międzynarodowej Federacji Łuczniczej. Poczujesz się jak w terenie, ponieważ stworzenia odwzorowane są 1:1. 

Dopełnienie tarczy stanowi dokupiona do zestawu mata strzelnicza. Możesz ją przytwierdzić do ściany, zawiesić lub oprzeć na specjalnym stojaku. Strzelanie stanie się o wiele przyjemniejsze, jeśli będziemy mieli odpowiedni sprzęt, do którego można mierzyć z łuku. 

Występują w wielu rozmiarach i rodzajach. Decydując się na jedną, stawiaj przede wszystkim na znalezienie materiału, z jakiego chcemy, aby była zrobiona oraz by wymiarami pasowała do tarczy, którą chcemy na niej umieścić.

Niezbędnik łucznika – to musisz mieć!

Jesteś niezdecydowany i nie wiesz, co jeszcze będzie najlepsze na sam początek? Przede wszystkim powinieneś poznać listę rzeczy, na które warto wydać więcej i postawić na najwyższą jakość wykonania. Oprócz łuku, którego zakup jest oczywisty, powinieneś zwrócić uwagę na szereg akcesoriów łuczniczych, które wspomogą Cię w dążeniu do perfekcji. 

Czymże byłoby łucznictwo bez odpowiednich strzał? Ich wybór może wydawać się skomplikowany, jednak wcale tak nie jest! Podstawową rzeczą, jaką musisz się kierować przy zakupie, to tworzywo, z jakiego mają być wykonane. To może znacznie wpłynąć na ich wagę, bowiem na każdy 1 funt przypada 10 gramów wagi strzały. W przypadku, gdy chcesz, aby z dużą mocą uderzały w tarczę – wybierz nieco większe i cięższe na przykład o 10-20 gramów.

Trafiłeś do celu? Gratulujemy! Jednak każde takie trafienie ma swoją cenę. Strzała może się uszkodzić lub wygiąć. Jeśli chcesz podejść do swojego hobby najbardziej ekonomicznie to koniecznie zamów maszynkę do prostowania strzał! Tak duże zużycie tyczy się przede wszystkim elementów wykonanych z aluminium, które jest bardzo podatne na wszelkie odkształcenia.

W tego typu sporcie najważniejszą rolę grają nasze dłonie, które muszą być jak najbardziej sprawne. Chcąc je chronić i wzmocnić, postaw na rękawiczki łucznicze. Wydają się zbędnym dodatkiem, ale nie daj się zwieść pozorom! Dzięki nim nie poranisz sobie palców i unikniesz dodatkowych otarć. To pozwoli Ci czerpać ogromną radość z celowania.

Jeśli dopiero zaczynasz strzelać rekreacyjnie lub sportowo, to przemyśl zakupienie ramion do łuku. Zapewniają lepszą stabilizację podczas celowania i skutecznie wspomagają ten proces. Pamiętaj, aby zawsze stawiać na produkty od renomowanych producentów, ponieważ one najwolniej ulegną zużyciu i zniszczeniu!

Masz już wszystko, co wymieniliśmy? To nie ma na co czekać! Od razu ruszaj na trening i pokaż wszystkim, co potrafisz. Życzymy powodzenia!

Zobacz inne wpisy na blogu

0 komentarze

Podoba Ci się ten wpis? Zostaw po sobie komentarz!


Marcelina Knapik

Uwielbiasz nowinki modowe? Jesteś na bieżąco z najnowszymi trendami modowymi? Doskonale trafiłaś! Passion in the Fashion to stylizacje na co dzień, modne inspiracje i praktyczne poradniki! Czy to najpopularniejszy blog modowo-urodowy?

Sama się przekonaj!