Jakie kolczyki nie uczulają?

autor: - sierpnia 05, 2019

Kobiety kochają biżuterię, ale co zrobić, kiedy nie mogą nosić ulubionych kolczyków ze złota czy bransoletki ze srebra? Dziś porozmawiamy o uczuleniu na biżuterię, które zdarzają się naprawdę często!


Nigdy nie zapomnę dnia, kiedy miałam przekuwane uszy! Tego salonu kosmetycznego nie ma już dawno, ale wspomnienia zostały do dziś. Miałam wtedy sześć lat, a na przekłucie poszłam z Mamą i Babcią, która już wybrała dla mnie piękne, złote kolczyki. I tu zaczął się problem. Ucho swędziało,  a dziurka nie chciała się wyleczyć - dla sześciolatki to koszmar. Musiałam zrezygnować z kolczyków, które założyłam dopiero po ośmiu latach wybierając tym razem srebro, a nie złoto.

Uczulenie na srebro pojawia się znacznie rzadziej, niż uczulenie na złoto, jednak najczęstszym jest uczulenie na nikiel. 

Czy wiesz, że... prawie 60 milionów osób zamieszkujących Europę, ma alergię na nikiel, który wykorzystuje się między innymi przy wytwarzaniu białego złota. Większość z nich, nie jest nawet świadoma swojego uczulenia, ponieważ czasami jego objawy są bardzo łagodne. Niestety część reakcji alergicznych jest na tyle silna, że niektórzy muszą zupełnie zrezygnować z noszenia biżuterii. Czy oby na pewno?


Kolczyki, które nie uczulają

Czy istnieją kolczyki, które nie uczulają? Oczywiście, że tak! Wszystko zależy od tego, jakiej jakości jest wybrana przez Ciebie biżuteria – im wyższa, tym lepsza. Najczęściej uczulającym składnikiem w biżuterii jest nikiel, który używany jest jako substytut, wykorzystywany przy produkcji biżuterii. Zawierają go tańsze kolczyki, w których zawartość złota lub srebra jest naprawdę niska, czasami nawet znikoma. Innymi uczulającymi składnikami jest chrom oraz kobalt, który często dodaje się do nieco tańszych wyrobów jubilerskich. Srebro i złoto rzadko są bezpośrednim powodem reakcji alergicznej, zazwyczaj, gdy występuje ona przy tego typu biżuterii, jest spowodowana obecnością niklu i niską próbą stopu.

Szukasz kolczyków, które na pewno nie uczulają? Postaw na te najlepsze – wykonane z metali wysokiej próby. Dobrej jakości złoto lub srebro będzie dla Ciebie bezpieczne ze względu na jakość wykonania. Każdy alergik powinien zwrócić uwagę na biżuterię rodowaną, która skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Rod jest drogim metalem szlachetnym, którym pokrywa się inne metale w celu zabezpieczenia przed reakcjami uczuleniowymi.

Jak wygląda uczulenie na biżuterię?

Nie jesteś pewna, czy masz uczulenie na biżuterię i chciałabyś to w jakiś sposób sprawdzić? Zobacz, czy zauważyłaś u siebie któreś z poniższych objawów i przekonaj się, czy masz alergię! 

Czym objawia się uczulenie na biżuterię? 


  • zaczerwienioną skórą, 
  • pieczeniem i swędzeniem w miejscach noszenia biżuterii,
  • uczuciem dyskomfortu, 
  • czerniejącą skórą w miejscach kontaktu z biżuterią.
Jednym z najczęściej występujących objawów jest zaczerwienienie skóry w miejscu, w którym ma ona kontakt z biżuterią. Czasami nie odczuwa się przy tym żadnego bólu, jednak w większości przypadków powoduje uczucie dyskomfortu i swędzenie, na które ciężko nie zwrócić uwagi. Zdarza się, że skóra czernieje na skutek kontaktu z alergenem, to jasny sygnał, że trzeba zrezygnować z biżuterii. W takim przypadku koniecznie udaj się do lekarza.

Ja przez jakiś czas musiałam zrezygnować ze złotej biżuterii. A Wy? Też macie problemy ze złotą biżuterią? 

Zobacz inne wpisy na blogu

0 komentarze

Podoba Ci się ten wpis? Zostaw po sobie komentarz!


Marcelina Knapik

Uwielbiasz nowinki modowe? Jesteś na bieżąco z najnowszymi trendami modowymi? Doskonale trafiłaś! Passion in the Fashion to stylizacje na co dzień, modne inspiracje i praktyczne poradniki! Czy to najpopularniejszy blog modowo-urodowy?

Sama się przekonaj!